Hepatit B Tedavisi

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B tüm dünyada yaygın olarak görülen, hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen bir karaciğer hastalığıdır. Söz konusu hastalığa yol açan etken Hepatit B virüsüdür. Hepatit B virüsü insandan insana kan, kan ürünleri ve enfekte vücut sıvıları yoluyla bulaşır. Korunmasız cinsel ilişki, uyuşturucu ilaç kullanımı, steril olmayan iğneler, tıbbi cihazlar ve gebelikte bebeğe bulaştırma diğer geçiş yollarıdır. Günümüzde Hepatit B önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Hepatit B’nin görülme sıklığı, coğrafi konuma, etnik kökene ve risk grubuna bağlı olarak büyük farklılıklar göstermektedir. Asya, Afrika ve Güney Amerika’nın bazı kısımları, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’daki kişilerin Hepatit B ile enfekte olma riski çok daha yüksektir. Hepatit B bu bölgelerde doğan Amerikalılar (veya ebeveynleri buralarda doğmuş olanlar) arasında daha sık görülmektedir.

hepatit b virusu nasil neden olur

Hepatit B Virüsü Nasıl Hastalığa Neden Olur?

Hepatit B virüsü ile enfekte olmuş kişilerin çoğunda ağırlığı değişen hastalık meydana gelir. Bir kısmı ise hastalığı fark etmeden, atlatabilir. Erişkin hastaların yaklaşık %10’unda Hepatit B’ye karşı bağışıklık gelişmez ve kronik (uzun süreli ve ilerleyici) Hepatit B hastalığı ortaya çıkmış olur. Kronik Hepatit B hastalarında karaciğerde hasar ilerleyebilir ve bunun sonucunda siroz veya karaciğer kanseri gelişebilir.

Kronik Hepatit B hastalığının belirtileri arasında iştah kaybı, eklem ve kas ağrısı, hafif ateş ve olası mide ağrısı görülebilir. Belirtilerin çoğu enfeksiyondan 60-150 gün sonra ve ortalama 3 ay sonra ortaya çıkabilir.
Kronik Hepatit B enfeksiyonu gelişmesi riski kişinin Hepatit B virüsüyle ilk enfekte olduğu yaşla ilişkilidir. Buna göre;
• Hepatit B ile enfekte yeni doğanlar ve bebeklerin %90’ında kronik hepatit B enfeksiyonu gelişebilir.
• Enfekte çocukların (1-5 yaş) %50’sinde kronik hepatit B enfeksiyonu gelişebilir.
• Enfekte yetişkinlerin %5-10’unda kronik hepatit B enfeksiyonu gelişecektir. (yani %90’ı iyileşecektir)

hepatit b tanisi nasil konur

Hepatit B Tanısı Nasıl Konur?

Hepatit B tanısı için kanda kandaki antijen (virüse ait) ve antikorlar (bağışıklık sisteminin ürettiği silah) sonuçlarına Bu sonuçlara göre her iki tahlil de negatif ise virüsle karşılaşılmamıştır. Bu durumda aşı olmak son derece önemlidir. Eğer kanda antikor görülmüşse, Hepatit B ile karşılaşılmış ancak tamamen iyileşmiştir. Antijenin pozitif olduğu sonuç ise Hepatit B virüsünün kanda hala olduğunu göstermektedir. 6 aydan fazla bir sürede virüsün pozitif olması taşıyıcı olunduğu anlamına gelir ve Kronik Hepatit B hastalığına neden olmaktadır.

Hepatit B durumunun izlenmesinde sıklıkla kullanılan testler arasında Hepatit B kan paneli, karaciğer fonksiyon testleri (ALT, AST), Hepatit B e-Antijeni (HBeAg), hepatit B e-Antikoru (HBeAb), hepatit B DNA miktar belirleme (viral yük) ve karaciğer görüntüleme çalışması (ultrason, FibroScan(Geçici Elastografi) veya BT tarama) bulunmaktadır.
Kronik Hepatit B teşhisi sonrası hasta uzun yıllar, bazı önlemler alarak normal hayatına devam edebilir. Bu süreçte doktor kontrolü çok önemlidir. Hekim kontrolünde pek çok tetkik yapılabilir ve bunun sonucunda uygun tedavi seçenekleri uygulanır. Tedavi sürecinde hastalığı bulaştırma riski olduğunda bu konuya son derece dikkat edilmelidir.

Kronik Hepatit B hastalığının siroz ve karaciğer kanserine dönüşme ihtimali vardır. Bu nedenle Kronik Hepatit B’li hastalar düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalı, alkol ve sigaradan uzak durmalı, bol sebze ve meyve içeren besinler tüketmeli ve stresten kaçınmalıdır.

akut hepatit b

Kronik Hepatit B Tedavisi

Kronik Hepatit B hastaları için her durumda tedaviye ihtiyaç olmasa da bazı hastalara virüsün aktivitesini sınırlamak ve karaciğerde hasarın ilerlemesini engellemek için bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar daha çok Hepatit B virüsünü kontrol etmek ve karaciğere zarar vermesini önleyebilecek ilaç tedavileridir.

Hepatit B tedavisinin amacı hayatta kalmayı, yaşam kalitesini artırmayı, hastalığın siroz ya da karaciğer kanserine ilerlememesini sağlamaktır. Hepatit B’nin olumsuz bir sürece doğru ilerlemesi doğrudan viral yük olarak bilinen kandaki virüs miktarı ile ilişkilidir. Çoğu hastada virüsün bazı genetik materyalleri (viral DNA) karaciğer hücrelerinde kalır, bu yüzden vücuttan virüsün tamamen temizlenmesi mümkün olmaz. Bunun yanı sıra çoğu hastalık vakasında antiviral tedaviler virüs seviyelerini çok düşük tutabilir. (ideal olarak hassas test teknikleri kullanarak belirleme, alt limitinin daha aşağısında). Virüs çok düşük seviyelere baskılanırsa, karaciğer fonksiyon testleri (ALT’ı kapsayan karaciğer enzim testleri gibi) normale doğru döner, karaciğerin durumu iyileşir ve komplikasyon riski azalır.

Hepatit B tedavisi için henüz araştırma evresinde olan ve belki de çok yakın gelecekte tam bir tedavi sağlayabilecek ümit verici yeni ilaçların ortaya çıkması bekleniyor. Hepatit B tedavisi sırasında bu maddelere dikkat etmek son derece önemlidir.
• Karaciğer ya da Hepatit B konusunda uzaman bir hekime karaciğerinizin sağlığını izleyebilmesi için altı ayda bir düzenli olarak görünün.
• Doktorunuz ile Kronik Hepatit B enfeksiyonu tedavisinin ciddi karaciğer hastalığı veya karaciğer kanserini önlemeye yardımcı olup olmayabileceği konusunda konuşun.
• Hekim kontrolleri sırasında karaciğer kanseri için testleri yatırdığınıza emin olun. Karaciğer kanserinde erken teşhis çok önemlidir.
• Alkol ve sigara kullanımını sınırlayın hatta tamamen bırakın.
• Deneli ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturun. Kızarmış ve yağlı yiyecekler yerine sebze ağırlıklı beslenmeye önem verin.
•Boya, tiner, yapıştırıcı, ev temizlik ürünleri, oje ve karaciğerinize zarar verebilecek diğer toksik olabilecek kimyasalların dumanlarını solumaktan kaçının.
• Stresli bir hayatınız var ise stresi düzenli egzersiz, yoga, yürüyüş ve bol miktarda istirahat ederek azaltın.

akut hepatit b ilaclari

Kronik Hepatit B İlaçları

Hepatit B için uygulanan tüm antiviraller ve bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler hastalık tedavisi için onaylı olsalar da tam bir tedavi sağlamazlar. Daha çok karaciğer hasarını ve karaciğer kanseri gelişme riskini azaltırlar. Kronik Hepatit B ilaçlarının mutlaka uzman hekim kontrolünde alınması gerekir.

hepatit b karaciger kanseri

Hepatit B ve Karaciğer Kanseri

Kronik Hepatit B sonrasında mutlaka kanser gelişmez. Sadece karaciğer kanseri riski artar. Hepatit B virüsü hem karaciğer hücresi ile etkileşerek hem de siroza neden olarak kanser gelişme riskini artırır. Bu nedenle, Kronik Hepatit B’li hasta hem karaciğer hastalığı hem de kanser gelişme riskine karşı takip edilmesi gerekir. Bu takipler sırasında karaciğer kanserini tespit edebilecek laboratuvar ve görüntüleme teknikleri kullanılmalıdır.

Erken teşhis edilen karaciğer kanseri cerrahi yöntemle tedavi edilebilir. Ancak karaciğer cerrahisi özel bir deneyim gerektirir. Karaciğer fonksiyonlarının bozuk olduğu durumlarda cerrahi sakıncalı olabilir. Bu durumda kemoterapi, radyoterapi, tümörün yakıldığı yöntemler (ablasyon tedavisi) veya mikroküre ile nükleer tıp tedavileri uygulanabilir.

hepatit b siroza neden olurmu

Hepatit B Siroza Neden Olur Mu?

Kronik Hepatit B hastalarının yüzde 15-25’inde zaman içerisinde siroz gelişebilir. Siroz gelişimi ile karaciğerde geri dönüşümsüz değişiklikler olabilir. Sirozun klasik anlamda tedavisi yoktur. Ancak siroz, uzun yıllar sürebilen bir süreçtir ve hayat kalitesini artırmaya yönelik pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Siroz gelişse bile, uzun süre normal veya normale yakın bir hayat sürülebilir. Sirozun da belli safhaları vardır. Hastalık ilerledikçe, karında su toplanması, adale erimesi, zaman zaman şuur ile ilgili sorunlar oluşabilir. Belli döneme gelmiş sirozun tek tedavisi ise karaciğer naklidir. Hasta karaciğer, bir ölüden alınan bir karaciğer ile veya şartlar uygun olduğu taktirde sağlam bir aile yakınından (ona zarar vermeden) alınacak yeterli bir karaciğer parçası ile değiştirilebilir. Bu sayede, son döneme gelmiş hastalar %70-80 gibi bir başarı oranı ile tamamen sağlıklı olarak günlük aktif hayatlarına dönebilirler.

hepatit b korunmak

Hepatit B’den Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Hepatit B’nin Türkiye’de görülme oranı yüzde 5’in altındadır. Ülkemizde her yıl binlerce kişi Hepatit B’nin neden olduğu karaciğer hastalıkları nedeniyle organ nakline ihtiyaç duymaktadır. Hepatit B tedavisinin en önemli basamağı hastalıktan korunmaya yönelik alınacak tedbirlerdir.

Hepatit B’den korunmak için;

•Hepatit B virüsü ile enfekte olmuş hamile kadınlar virüsü doğum sırasında yeni doğan bebeklerine geçirebilir. Bu nedenle hem Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tüm bebeklere doğumdan sonraki 12-24 saat içinde Hepatit B aşısının ilk dozunun yapılmasını öneriyor.
•Kişisel hijyene dikkat edilmesi ve kişisel eşyaların başkasına kullandırılmaması çok önemli. Özellikle çatal, kaşık, bardak, tıraş bıçağı, diş fırçası, küpe, tırnak makası gibi kan yoluyla geçebilecek hastalıklara zemin hazırlayan eşyaların kesinlikle hiç kimseyle ortak kullanılmaması gerekir.
•Kuaförlerde kullanılan malzemelerin iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır. Bu malzemelerde bulunabilecek kan özellikle Hepatit B, C ile D’ye neden olabiliyor.
•Hepatit B cinsel ilişki yolu ile bulaşabilir. Bu nedenle tek partner önerilmektedir. Ayrıca virüsün cinsel ilişkiyle bulaşmasından korunmak için prezervatif (kondom) kullanılması tavsiye edilir.
•Dövme yaptırmak da eğer ortamın şartları kötüyse Hepatit B virüsü ile karşılaşabileceğiniz anlamına gelebilir. Dövme yaptırılan ortamın belli hijyen standartlarında olduğuna emin olunması şart.
•Hepatit B’den korunmanın en etkili yollarının başında Hepatit A ve Hepatit B aşısı geliyor. Hepatit C için henüz bir aşı yok ancak taşıyıcıların düzenli takiplerine, hastaların da ilaç tedavisi ve kontrollerine utlaka özen göstermesi gerekiyor
•Eğer Hepatit B aşısı olduktan 5-10 yıl sonra kan tahlili yaptırılması önerilir.
•Sağlık sektöründe çalışanların kan ile temas konusunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir.
•Riskli bir temastan şüphelenildiğinde en kısa zamanda hekime başvurulmalıdır.

Hayata Sarı Not Bırakarak sen de farkındalığa katıl
#HayataSarıNotBırak etiketiyle "B"nin senin için ne anlam ifade ettiğini
sosyal medyada paylaş farkındalığa destek ol!
notbirak button